Här kommer det en påminnelse om att det blivit dags för Julle Uniteds allra första sponsorlopp!😍🏃🏽♀️
Alla medlemmar är välkomna att delta för att tillsammans springa in pengar till vår förening! För de yngre medlemmarna är självklart föräldrar välkomna att gå/springa med, ju fler vi blir desto roligare.
OBS, obligatorisk närvaro för tävlingslag!
Datum: Lördag den 24/9
Plats: Glysisvallen
Tid: 11:00-13:00
Det första steget inför sponsorloppet är att leta efter sponsorer som vill sponsra valfri summa per varv. Det kan tex, vara 10kr per varv.
På lördagen Klockan 11:00 är det dags för uppvärmning för att sedan starta loppet omkring 11:30.
När loppet är igång springer man precis så många varv man vill och orkar. Vi har 1,5 h på oss vilket är ganska lång tid, men man springer precis hur länge man vill😃
När man sprungit så många varv man vill och orkar så är det dags för att räkna ihop den sammanlagda summan från alla sponsorer och per sprunget varv, för att sedan komma till våra funktionärer för att swisha in summan. Här prickar man även av sig.
Under dagen kommer det även att delas ut lite spännande priser, bl.a för Snyggast frisyr, flest varv, bäst målgest, snabbast första varv och ett överraskningspris😉
Vårdnadshavare och sponsorer är välkomna att se sponsorloppet från läktaren och fika finns att köpa på plats. Vår julleshopp kommer även finnas på plats om man är sugen på att köpa sig något fint.
Se till att packa med erat bästa springhumör så ser vi framemot en rolig dag tillsammans!😍
Ingen föranmälan krävs utan registrering sker på plats.
Vid eventuella frågor, kontakta Celine Frövall på nummer 072-2378990 eller info@julleunited.se